Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób wytwarzany jest karton na zamówienie? Jego produkcja nie jest wcale tak prosta i szybka, jak mogłoby się wydawać. To wieloetapowy i ciekawy proces, w którym kluczową rolę pełni tektura. Pudła z tego materiału bardzo często wykorzystywane są do przechowywania niepotrzebnych w danym okresie rzeczy osobistych lub podczas przeprowadzki. Ze względu na niską cenę oraz dużą wytrzymałość to właśnie w nich transportowane są przesyłki zamówione w sklepach internetowych, nawet te o większych gabarytach. Kartony są niezwykle popularne i wykorzystywane na co dzień w branży spożywczej, meblowej, kosmetycznej i wielu innych. Służą nie tylko jako opakowania ułatwiające zbiorcze przenoszenie produktów pracownikom supermarketów. W zależności od projektu mogą pełnić także funkcję marketingową i pozytywnie wpływać na rozpoznawalność danej marki. Jednak aby zwykła tektura mogła ułatwiać budowanie pozytywnych skojarzeń z firmą, musi przejść kilka etapów produkcji. Zobacz, od czego wszystko się zaczyna.
Tektura, czyli podstawowy budulec kartonu
Najgrubszym materiałem papierniczym jest tektura. To właśnie ona stanowi podstawowe tworzywo używane do produkcji kartonu. Mamy z nim do czynienia właściwie codziennie, jednak na ogół nie zastanawiamy się nad tym, jak przebiega proces jego wytwarzania. Jak więc powstaje tektura? Zacznijmy od początku.
- Pierwszy etap to użycie makulatury, szmat oraz włókien miazgi drzewnej do stworzenia mieszanki, która stanowi bazę dla dalszych kroków.
- Zmieszane surowce poddawane są takim procesom, jak obróbka chemiczna i termiczna.
- Z tak przetworzonego materiału otrzymuje się warstwy papiernicze.
- Produkt powstały z połączenia dwóch lub maksymalnie siedmiu takich warstw, nazywamy tekturą.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego papierowego tworzywa: lite oraz faliste. Najczęściej wykorzystywana w produkcji pudełek jest tektura falista. Ze względu na większą wytrzymałość oznacza lepszą ochronę zawartości. Składa się z gładkich warstw (linery) na zewnętrznych stronach oraz pofalowanych (flutingi), które znajdują się między nimi. Produkt trzywarstwowy jest wykonywany przy wykorzystaniu jednego rodzaju fal (B, C lub E). Grubsze i sztywniejsze modele pięciowarstwowe powstają przez tworzenie kombinacji tych typów – na przykład EB i BC. Fala to nic innego jak cecha nazywająca sposób, w jaki jest wypełniona przestrzeń pomiędzy poszczególnymi warstwami kartonu. Jest jednak istotna, ponieważ wpływa na jego trwałość. Należy pamiętać, że istnieje jeszcze podział na gatunki. Wyróżniamy zatem między innymi tekturę:
- białą,
- szarą,
- techniczną,
- ozdobną,
- modelarską.
Wykorzystanie wykrojnika
Jak powszechnie wiadomo, kartony na zamówienie przybierają dowolne formy. Mogą zostać wyprodukowane w niecodziennym kształcie, mieć uchwyt, dedykowane wgłębienia na produkty lub wiele innych udogodnień dla konsumenta. W tym celu należy je odpowiednio przyciąć. Po nadrukowaniu odpowiedniej grafiki zgodnej z projektem opakowania, tektura trafia do sekcji, w której znajduje się wykrojnik. To narzędzie umożliwia niesamowicie precyzyjne wycięcie danego rodzaju pudełka. Wykrojniki są bowiem tworzone na potrzeby konkretnego typu kartonu. Pomimo tego ich zakup jest bardzo opłacalny. Są przystosowane do masowej produkcji – te najwyższej jakości mogą wyciąć nawet ponad milion arkuszy. Jak właściwie wyglądają? Najprościej mówiąc – są to szczegółowo zaprojektowane szablony z nożami introligatorskimi przeznaczone do wykrawania tektury. Są tak skonstruowane, by nadawały się do wycinania zarówno cienkich, jak i grubszych jej rodzajów. Zaznaczają one również wszystkie miejsca, w których opakowanie ma być zginane. Wszystko to odbywa się na podstawie sporządzonego projektu kartonu, zgodnego z zamówieniem. Finalnie pudełka są klejone i składane w sposób umożliwiający ich łatwe rozłożenie.
Projekt kartonu i wykończenie
Wszystkie etapy tak złożonego procesu, jakim jest produkcja kartonu, realizowane są na podstawie odpowiedniego projektu. Powinien być on tak opracowany, by finalny produkt przykuwał uwagę konsumentów, przypadł im do gustu oraz chronił zawartość. Pudełka nie służą bowiem jedynie do przechowywania, ale bardzo często pełnią rolę marketingową. Plan opakowania musi być zatem dobrze przemyślany, by okazał się jak najbardziej funkcjonalny i jednocześnie atrakcyjny wizualnie. W przypadku kartonów na zamówienie określa się:
- kształt,
- sposób otwierania,
- grubość materiału papierniczego,
- kolorystykę,
- nadruki.
Pudełka często wykańcza się cienkim papierem, który jest miły w dotyku. W takim przypadku dopiero na nim znajdują się wszelkie nadrukowane wzory. Wiele firm zdaje sobie sprawę, że kartony warto wykorzystać jako swego rodzaju przestrzeń reklamową. Z tego powodu uwzględniają w projekcie rozpoznawalne dla swojej marki elementy. Często taką rolę pełni logo, tekst lub charakterystyczna szata graficzna.
Po wszystkich wymienionych etapach produkcji, pudełka tworzone na zamówienie są gotowe. W taki sposób wytwarza się na przykład opakowania zbiorcze gotowe na półkę, te służące ekspozycji produktów, do sprzedaży internetowej, klapowe lub fasonowe. Po zakupie wystarczy je jedynie złożyć.